Tlač verzus e-kniha: Čo je na samovydávanie lepšie?

Keď autor či autorka uvažuje o samovydaní svojej knihy, prvá otázka (okrem financií),  nad ktorou húta, je: Vydám knihu v tlačenej alebo elektronickej podobe? Predstava fyzickej knihy, ktorú môžeme držať v rukách, je často neodolateľná, a tak sa pre ňu rozhodneme automaticky, hoci to v našej situácii nemusí byť najvhodnejšia voľba. Tlačená kniha i e-kniha majú svoje výhody aj nevýhody, a preto je dôležité zvážiť, čo najviac vyhovuje nám aj našej cieľovej skupine/našim čitateľom.

Tlačená kniha: Tradícia a pocit dôležitosti

Tlačené knihy majú svoju nepopierateľnú hodnotu. Mnohí čitatelia (a autori) si užívajú fyzický kontakt s knihou, jej vôňu, šušťanie stránok a estetický pôžitok, ak sú do jej výroby zapojené aj technologické vymoženosti ako farebné oriezky, laky, špeciálne papiere či metalické fólie. Pre autorov je tiež zadosťučinením držať v ruke vlastné dielo po dlhom a náročnom čase jeho tvorby.

Uveďme si hneď na začiatok nespochybniteľné výhody tlačenej knihy:

Najzrejmejší argument proti tlačenej knihe je určite vysoká finančná investícia, ktorá je obzvlášť pri samovydaní veľký risk a ktorá v mnohých prípadoch prerastie do trpkej skúsenosti. Ale to nie je náš prípad! So základným know-how, so štipkou sebaovládania a s prezieravým plánovaním ľahko predídete nočnej more každého samovydavateľa: prázdny bankový účet a tisíc vytlačených kníh v garáži, ktoré už nikto nekúpi.

Nevýhody tlačenej knihy:

Ak nemáme istotu, že z knihy sa v blízkom časovom horizonte predá toľko, koľko vytlačíme, pri rozhodovaní sa o náklade strieľame naslepo a nevychádzame z predošlých skúseností či overených postupov a v konečnom dôsledku netušíme, či sa nám vynaložené peniaze a námaha vrátia, v tom prípade nie je tlač knihy najvhodnejšia voľba.

E-kniha: Masívna úspora peňazí a praktickosť

E-knihy sú čoraz populárnejšie a mnohí čitatelia ich uprednostňujú pre ich praktickosť. Uprednostňujú ich aj samovydavatelia? Zatiaľ nie, ale nie je to myšlienka na zahodenie. Obzvlášť v prípade, ak autor vydáva svoju prvú knihu, nevie presne definovať cieľovú skupinu čitateľov, nie je si istý, ako má postupovať, a nemá dostatočné finančné prostriedky alebo sa obáva vynaložiť ich. S digitálnou knihou neodpadá len mastná faktúra za tlač, ale jednoduchšia a menej nákladná je aj jej grafická príprava. Ušetrené peniaze sa zídu napríklad na marketing a pri nových autoroch a autorkách aj na propagáciu mena. Len čo sa objavia prví verní čitatelia a ich rady sa postupne rozšíria, máme jasnejšiu predstavu o tom, kto je naša cieľová skupina a aký náklad by sa oplatil pri tlačenej knihe. E-kniha nás ušetrí fyzickej distribúcie, pri ktorej (v prípade zmluvy s distribútorom) treba myslieť na to, že prídeme o veľkú časť zárobku z predaných kusov a návratnosť našej investície sa zníži a (poriadne) predĺži.

Zhrňme teda výhody e-knihy:

Nevýhody e-knihy sú stále veľké, hlavne pre zarytých milovníkov kníh 🙂

Ktorý spôsob je teda lepší?

Rozhodnúť sa medzi tlačenou a elektronickou knihou nám najviac pomôže náš cieľ, ktorý chceme samovydávaním dosiahnuť:

A kto povedal, že nemôžeme kombinovať oba spôsoby? Najlepšie je zvoliť oba formáty – e-kniha osloví digitálne orientovaných čitateľov a tlačená kniha poteší tých, ktorí uprednostňujú klasiku a vôňu papiera. Ak sa vydáme cestou e-knihy, no pre vlastné potešenie či pre priateľov, rodinu a menší okruh čitateľov dáme vytlačiť pár desiatok kníh, nebude nás mátať riziko straty väčšej finančnej investície a overíme si svoj predajný potenciál. Pri tlači malého nákladu však treba myslieť na to, že cena za kus bude podstatne vyššia ako pri veľkom náklade.

Každý autor má iné možnosti a predstavy, ale s dobrým plánovaním môžeme využiť to najlepšie z tlačenej aj elektronickej knihy.

KONTAKT

Kontaktuj nás telefonicky, mailom
alebo cez sociálne siete.

WhatsApp / mobil
+421 903 485 165

Facebook
Adriana Špilová

Instagram
@vydajknihusk

e-mail
spilova.adriana@gmail.com